Wysoce skuteczna metoda usuwania blizn
Zabieg ten opiera się w dużym stopniu na procesie mechanicznego usuwania naskórka oraz wierzchnich warstw skóry właściwej, czego efektem jest znaczące wygładzenie cery. Na początku korzystano z tej techniki jedynie w celu redukcji blizn po ospie, trądziku czy innych chorobach, a także po wypadkach. Teraz dermabrazja posiada o wiele większe spektrum zastosowań, ponieważ pomaga także w leczeniu wielorakich schorzeń skórnych, a także eliminacji plam wątrobowych, blizn po usuniętych tatuażach, zmarszczek i innych niedoskonałości. Należy pamiętać, iż technika ta nie sprawdza się w kuracji barwnikowych znamion, skutków oparzeń, wrodzonych wad skóry czy przy niwelowaniu pieprzyków.
Zazwyczaj, procedura ta zajmuje od 30 min do 2h, w zależności od rozmiaru leczonej powierzchni, która poddawana jest równomiernemu procesowi złuszczania niepotrzebnych warstw skóry. Zdarza się, że wystarczy tylko jeden zabieg, aby blizny przestały być widoczne, a w innych przypadkach należy proces ten jeszcze kilka razy powtórzyć.
Od razu po ukończeniu zabiegu, na leczone miejsce nakładany jest jałowy opatrunek, zawierający preparaty przeciwdziałające wirusom i bakteriom, który należy zdjąć dopiero po upływie 7-10 dni.
Przez tydzień lub dwa, pacjent powinien zachować spokojny tryb życia, jako że odczuwać będzie lekki dyskomfort. W ciągu początkowych 2-3 dni na twarzy będzie widoczne zasinienie i opuchlizna, która zredukuje się nieco szybciej dzięki stosowaniu odpowiednio wyważonych okładów z lodu. Należy jednak skonsultować ten proces z lekarzem, ponieważ w przeciwnym razie, można odmrozić sobie skórę. Przy takich inwazyjnych zabiegach, zawsze trzeba liczyć się z tego rodzaju efektami, które goją się w tempie uzależnionym od poziomu głębokości dermabrazji.
Skóra po zabiegu jest ogromnie wrażliwa na promieniowanie UVA/UVB, dlatego powinno się stosować kremy z wysokim filtrem. Co więcej, nie można:
Dermabrazji nie należy wykonywać, gdy:
PPrzez najbliższe dwie doby po dermabrazji nie powinno się spożywać alkoholu, a w ciągu następnego tygodnia należy unikać leków posiadających w swoim składzie ibuprofen lub aspirynę. W przypadku płytkich blizn, czasem wystarczy jednokrotne przeprowadzenie zabiegu, lecz jeśli zmiany są głębokie, zwykle trzeba powtórzyć całą procedurę od nowa, aby uzyskać pożądany przez pacjenta rezultat. Warto pamiętać, że dermabrazja może spowodować nie tylko tymczasowe, ale również trwałe zmiany kolorytu skóry.